Pravidelný kurz tvůrčího psaní

Zařazeno v kategoriích:

K lektorovi

Město: Brno

Máte spoustu nápadů, ale nedokážete je dát na papír? Nosíte v hlavě příběhy, ale nevíte, jak je napsat? Chcete se dostat do kolektivu lidí, kteří to mají podobně? Pak je tento kurz přesně pro vás.

Pro koho je kurz určen?

Kurz je určen pro všechny, kdo chtějí psát. Je vhodný jak pro začátečníky, kteří zatím napsali jen pár stránek, tak i pro trochu zkušenější tvůrce, co už mají hotových několik delších povídek. Nezáleží na tom, jestli plánujete psát poezii nebo prózu, jestli chcete tvořit pohádky pro děti nebo náročné psychologické romány – na své si přijde každý.

Všechny hodiny budou rozděleny do tří částí. V té první se seznámíme s praktickými aspekty spisovatelského řemesla – řekneme si třeba, jak přilákat múzu, když se inspirace zrovna nedostává, jak dostat svou povídku do rádia, jak uspět v literární soutěži, jak dosáhnout vydání knihy. V druhé části se vždy budeme zabývat nějakým tématem z tvůrčího psaní – jak napsat dobrý dialog, jak vytvořit přesvědčivou a živou postavu, jak se vyhnout nudným popisům. A aby kurz nesklouzl k teoretizování, poslední část každé hodiny bude tvořit spousta drobných i větších cvičení. Budete také dostávat různé domácí úkoly.

Kromě teoretických poznatků si z kurzu odnesete i zpětnou vazbu ke všem větším textům (jak od lektora, tak od ostatních účastníků), a seznámíte se také s podobně naladěnými lidmi. A pokud budete chtít, uspořádáme na konci kurzu autorské čtení pro veřejnost, na němž svá díla představíte.

Termíny konání

Kurz bude probíhat vždy jednou za týden – sejdeme se 27. září, 4. října, 11. října, 18. října, 25. října a 1. listopadu. Každá lekce bude trvat dvě hodiny.

Co konkrétního se na kurzu například dozvíte?

Podíváme se třeba na dvě největší chyby, kterých se autoři dopouštějí při tvorbě dialogu. První častou chybou jsou nekonkrétní postavy – obě se potom vyjadřují velmi neutrálně a všeobecně, neboť si autor nedá práci s tím, aby je alespoň trochu promyslel. Druhým úskalím je nedokonalá vnitřní logika dialogu – repliky na sebe musí navazovat, jedna postava musí skutečně reagovat na to, co říká ta druhá. Na kurzu si ukážeme příklady dobrých a špatných rozhovorů a zkusíme si v rámci různých cvičení napsat své vlastní.

Co s sebou?

Na hodiny stačí nosit tužku a papír, případně notebook. Na každé hodině bude zadán domácí úkol. Budete také dostávat materiály s probíranou látkou.

Proč si vybrat mě?

Kurzů tvůrčího psaní se u nás pořádá celá řada. Proč byste tedy měli přijít právě na ty mé? Třeba proto, že jako jeden z mála lektorů tvůrčího psaní skutečně píšu – zatím mi vyšlo šest knih. Většina ostatních kurzů je bohužel vedena lektory, kteří se o psaní zajímají a hodně si toho o něm přečetli, ale žádnou vlastní tvorbu vám neukážou. Neznamená to, že by vás nemohli nic naučit, ale vlastní zkušenosti jsou zde myslím klíčové. Pokud tedy hledáte někoho z praxe, neváhejte a přihlaste se. Rád se s vámi na některém z kurzů potkám.

Popis Osobní rozvoj

K lektorovi
Přidat hodnocení